65240-010LF
DigiKey Part Number
609-1270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
65240-010LF
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Blue 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
65240-010LF Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)