61083-161602LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 191
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
160 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
61083-161602LF
DigiKey Part Number
61083-161602LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61083-161602LF
Description
CONN PLUG 160POS SMD GOLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
61083-161602LF Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights
5mm, 9mm, 13mm
Number of Positions
160
Height Above Board
0.185" (4.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)