61083-141402LF
DigiKey Part Number
609-1707-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1707-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61083-141402LF
Description
CONN PLUG 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
61083-141402LF Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mated Stacking Heights
5mm, 9mm, 13mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.185" (4.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)