61083-141400LF
DigiKey Part Number
609-61083-141400LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61083-141400LF
Description
CONN PLUG 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
61083-141400LF Models
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
5mm, 9mm, 13mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.185" (4.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)