61083-122402LF
DigiKey Part Number
609-1701-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1701-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61083-122402LF
Description
CONN PLUG 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
61083-122402LF Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mated Stacking Heights
6mm, 10mm, 14mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.224" (5.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)