20021521-00010C4LF
DigiKey Part Number
609-6445-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-6445-1-ND - Cut Tape (CT)
609-6445-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021521-00010C4LF
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021521-00010C4LF Models
Category
Termination
Solder
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Number of Positions
Features
Keying Slot, Pick and Place
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC