20021321-00016D4LF
DigiKey Part Number
20021321-00016D4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021321-00016D4LF
Description
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
20021321-00016D4LF Models
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)