20021321-00016C4LF
DigiKey Part Number
609-3708-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-3708-1-ND - Cut Tape (CT)
609-3708-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021321-00016C4LF
Description
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
20021321-00016C4LF Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)