20021122-00010T4LF
DigiKey Part Number
609-6531-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021122-00010T4LF
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021122-00010T4LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Insulation Material
Plastic
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
125VAC