20021121-00016T4LF
DigiKey Part Number
609-6530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021121-00016T4LF
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021121-00016T4LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Style
Voltage Rating
125VAC