10164212-10011LF
DigiKey Part Number
609-10164212-10011LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10164212-10011LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10164212-10011LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10164212-10011LF
Description
1.0MM PITCH, HEADER, VER-TICAL,
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10164212-10011LF Models
Category
Insulation Height
0.163" (4.15mm)
Mfr
Contact Shape
Rectangular
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A