10129379-910001BLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 10129379-910001BLF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10129379-910001BLF |
Description | CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10129379-910001BLF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.120" (3.05mm) |
Series | Insulation Height 0.095" (2.41mm) |
Packaging Bulk | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 1.00µin (0.025µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Material Copper Alloy |
Pitch - Mating | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Positions | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Number of Rows 1 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 3A |
Shrouding Unshrouded | Voltage Rating 110VDC |