10127716-18LF
DigiKey Part Number
609-10127716-18LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10127716-18LF
Description
CONN RCPT HSG 18POS 3.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.118" (3.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10127716-18LF Models
Category
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.118" (3.00mm)