10118940-016LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 10118940-016LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10118940-016LF |
Description | CONN RCPT HSG 16POS 2.00MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10118940-016LF Models |
Category | Row Spacing 0.079" (2.00mm) |
Mfr | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Contact Termination Crimp |
Packaging Bag | Fastening Type Latch Lock |
Part Status Active | Color Black |
Connector Type | Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Contact Type Female Socket | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions | Note Contacts Sold Separately |
Pitch 0.079" (2.00mm) | Base Product Number |