10053363-201LF
10053363-201LF
10053363-201LF
DigiKey Part Number
10053363-201LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10053363-201LF
Description
CONN EDGE DUAL FML 64POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64 (Power) Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10053363-201LF Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Features
Board Guide
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions/Bay/Row
32
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
64 (Power)
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-5°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic
Pitch
0.100" (2.54mm)