10046971-003LF
10046971-003LF
10046971-003LF
DigiKey Part Number
609-2859-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10046971-003LF
Description
CONN EDGE DUAL FML 70POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70 (Power) Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10046971-003LF Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Kinked Pin, Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions/Bay/Row
35
Color
Black
Number of Positions
70 (Power)
Operating Temperature
-5°C ~ 105°C
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Material - Insulation
Thermoplastic
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)