Image for 10042626-307GLF is not available
10042626-307GLF
DigiKey Part Number
10042626-307GLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10042626-307GLF
Description
CONN RCPT 7POS 0.1 GOLD PCB R/A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)