10025026-10003TLF
10025026-10003TLF
10025026-10003TLF
DigiKey Part Number
609-4699-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10025026-10003TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
164 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10025026-10003TLF Models
Category
Mounting Type
Board Edge, Straddle Mount
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
PCI Express™
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
164
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Flange Feature
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079" (2.00mm)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.039" (1.00mm)