L17DCFRA37PC309 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 261
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 266
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 100
In Stock: 0
In Stock: 226
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
L17DCFRA37PC309
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L17DCFRA37PC309
DigiKey Part Number
L17DCFRA37PC309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L17DCFRA37PC309
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS IDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
L17DCFRA37PC309 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Feed Through, Grounding Indents, Strain Relief
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
250V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
26 AWG
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C