17EBH044PAM010
DigiKey Part Number
664-17EBH044PAM010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EBH044PAM010
Description
CONN D-SUB HD PLG 44POS R/A SLDR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C