17EBH-015-S-AM-0-10
17EBH-015-S-AM-0-10
17EBH015SAM010
DigiKey Part Number
664-17EBH015SAM010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EBH015SAM010
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
17EBH015SAM010 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C