SFV15R-2STE1HLF
DigiKey Part Number
609-4312-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-4312-1-ND - Cut Tape (CT)
609-4312-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV15R-2STE1HLF
Description
CONN FFC FPC TOP 15POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV15R-2STE1HLF Models
Category
Cable End Type
Notched
Contact Finish
Tin
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
15
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.071" (1.80mm)