SIP1X10-001BLF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 47
Datasheet
Image for SIP1X10-001BLF is not available
SIP1X10-001BLF
DigiKey Part Number
SIP1X10-001BLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIP1X10-001BLF
Description
CONN SOCKET SIP 10POS GOLD
Customer Reference
Detailed Description
10 (1 x 10) Pos SIP Socket Gold Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Features
Closed Frame
Series
Termination
Solder
Packaging
Bag
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Post
Tin
Type
SIP
Contact Finish Thickness - Post
200.0µin (5.08µm)
Number of Positions or Pins (Grid)
10 (1 x 10)
Contact Material - Post
Brass
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish - Mating
Gold
Termination Post Length
0.125" (3.18mm)