SFW30S-2STME1LF
SFW30S-2STME1LF
SFW30S-2STME1LF
DigiKey Part Number
609-1169-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1169-1-ND - Cut Tape (CT)
609-1169-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW30S-2STME1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 30POS 1MM SMD
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
SFW30S-2STME1LF Models
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Actuator Material
Thermoplastic, Glass Filled
Features
Positions 5, 6, 7, 8 and 13 Molded Closed, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Solder
Mating Cycles
20
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Base Product Number
Height Above Board
0.209" (5.30mm)