SFV30R-4STE1HLF
DigiKey Part Number
609-SFV30R-4STE1HLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFV30R-4STE1HLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFV30R-4STE1HLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV30R-4STE1HLF
Description
CONN FPC TOP 30POS 0.5MM R/A
Detailed Description
30 Position FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV30R-4STE1HLF Models
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Finish
Tin
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
30
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.071" (1.80mm)