SFV25R-1STE1HLF
DigiKey Part Number
609-SFV25R-1STE1HLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFV25R-1STE1HLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFV25R-1STE1HLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV25R-1STE1HLF
Description
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV25R-1STE1HLF Models
Category
Cable End Type
Notched
Contact Finish
Tin
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
25
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.071" (1.80mm)