SFV15R-1STBE5HLF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 9 994
Datasheet
Image for SFV15R-1STBE5HLF is not available
SFV15R-1STBE5HLF
DigiKey Part Number
SFV15R-1STBE5HLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV15R-1STBE5HLF
Description
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
EDA/CAD Models
SFV15R-1STBE5HLF Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
15
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Height Above Board
0.071" (1.80mm)