DILB20P-223TLF
DILB20P-223TLF
DILB20P-223TLF
DigiKey Part Number
609-4714-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DILB20P-223TLF
Description
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
Customer Reference
Detailed Description
20 (2 x 10) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Tin Through Hole
EDA/CAD Models
DILB20P-223TLF Models
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Type
DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)
20 (2 x 10)
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Termination Post Length
0.124" (3.15mm)
Current Rating (Amps)
1 A
Contact Resistance
30mOhm