DE2V2P500M30LF
DigiKey Part Number
DE2V2P500M30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DE2V2P500M30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 2POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Female Sockets and Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DE2V2P500M30LF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
30A
Connector Type
Plug, Female Sockets and Male Pins
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) - 2V2, 2W2C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C