DDM50S332N
DigiKey Part Number
DDM50S332N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDM50S332N
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DDM50S332N Models
Packaging
Bulk
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C