DCV8W8P300G30LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DCV8W8P300G30LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DCV8W8P300G30LF |
Description | CONN D-SUB PLUG 8POS VERT SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DCV8W8P300G30LF Models |
Category | Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 30A |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Board Lock, Grounding Indents |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 1 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |