DCP37P465TXLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DCP37P465TXLF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DCP37P465TXLF |
Description | CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT WW |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Wire Wrap |
Series | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold, GXT™ |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Connector Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type Plug, Male Pins | Current Rating (Amps) 7.5A |
Number of Positions | Features Grounding Indents |
Number of Rows 2 | Voltage Rating 300V |
Mounting Type | Contact Material Copper Alloy |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |