DCM37S500M
DigiKey Part Number
DCM37S500M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCM37S500M
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DCM37S500M Models
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C