DBV9W4S300H30LF
DigiKey Part Number
DBV9W4S300H30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBV9W4S300H30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 9POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 (5 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBV9W4S300H30LF Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Green
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C