DBO5W5S500G30LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-DBO5W5S500G30LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DBO5W5S500G30LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 5POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DBO5W5S500G30LF Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 30A |
Connector Style | Backset Spacing 0.458" (11.64mm) |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Lock, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 1 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 5W5 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |