DBMV25P500 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DBMV25P500-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DBMV25P500 |
Description | CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DBMV25P500 Models |
Category | Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Connector Type Plug, Male Pins | Backset Spacing 0.406" (10.30mm) |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |