DB9W4S500G40LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DB9W4S500G40LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DB9W4S500G40LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 9 (5 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DB9W4S500G40LF Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A, 40A |
Connector Style | Features Board Lock, Mounting Brackets |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Color Green |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass, Phosphor Bronze |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 9W4 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |