DB25P564GTXLF
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
DB25P564GTXLF
DigiKey Part Number
609-DB25P564GTXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25P564GTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DB25P564GTXLF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C