DAV7W2S300G30LF
DigiKey Part Number
DAV7W2S300G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV7W2S300G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 7POS VERT SOLDER
Detailed Description
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAV7W2S300G30LF Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 7W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C