DAV3W3P300H30LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DAV3W3P300H30LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DAV3W3P300H30LF |
Description | CONN D-SUB PLUG 3POS VERT SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DAV3W3P300H30LF Models |
Category | Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 30A |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Board Lock, Grounding Indents |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 1 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 3W3 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |