DA7W2P300A30LF
DigiKey Part Number
DA7W2P300A30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA7W2P300A30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 7POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DA7W2P300A30LF Models
Category
Contact Type
Signal and Power
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C