DA11W1S700G30LF
DigiKey Part Number
DA11W1S700G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA11W1S700G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DA11W1S700G30LF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C