D50S24A4PA00LF
DigiKey Part Number
D50S24A4PA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50S24A4PA00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D50S24A4PA00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C