D37S33E4RX12LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 2 438
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 59
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 85
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 864
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D37S33E4RX12LF
DigiKey Part Number
D37S33E4RX12LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S33E4RX12LF
Description
CONN DSUB RCPT 37P R/A SLD PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D37S33E4RX12LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C