D37S13A6RV09LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 37
In Stock: 28
Amphenol CS (Commercial Products)
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D37S13A6RV09LF
DigiKey Part Number
D37S13A6RV09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S13A6RV09LF
Description
CONN DSUB RCPT 37P R/A SLD PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D37S13A6RV09LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Features
Board Guide, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Operating Temperature
-55°C