D37S13A6GV00LF
DigiKey Part Number
D37S13A6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S13A6GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D37S13A6GV00LF Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Connector Style
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C