D37P91C6GV00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol CS (Commercial Products)
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D37P91C6GV00LF
DigiKey Part Number
D37P91C6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P91C6GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D37P91C6GV00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C