D37P24A6RX09LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Assmann WSW Components
In Stock: 951
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 104
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D37P24A6RX09LF
DigiKey Part Number
D37P24A6RX09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P24A6RX09LF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D37P24A6RX09LF Models
Category
Termination
Solder Paste
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Guide, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C