D25S33E4PA00LF
D25S33E4PA00LF
D25S33E4PA00LF
DigiKey Part Number
609-5879-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S33E4PA00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D25S33E4PA00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C