D25S24A4PX00LF
DigiKey Part Number
D25S24A4PX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S24A4PX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D25S24A4PX00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C